Hoppa till sidans innehåll
Webbkarta
Hjälp
Sök
Logga in

Klart för Fältslaget 2010!

2009-11-22 18:39

På torsdagen den 12:e november hade styrelsen ett extrainsatt möte med Fältslagskommitén. Det beslutades att Burseryds SKF ska arrangera ett elfte Fältslag den 7:e mars 2010!

Efter ett arrangörsmässigt lyckat tioårsjubileum var det i torsdags daga att diskutera Fältslagets fortlevnad. Styrelsen hade tidigare givit Fältslagskommitén uppdraget att undersöka förutsättningarna för att fortsätta arrangera tävlingen. Kommitén ansåg sig behöva ventilera en del övergripande frågor med styrelsen innan man ansåg sig säker på att klara dra runt tävlingen 2010. Bla diskuterades behovet av personal, en eventuell tävlings omfattning och framförallt hur vi ska förhålla oss till den nystartade skytteorganisationens svårigheter att samla styrkorna inom fältskyttet och föra sporten framåt.

Hursmhelst var vi glädjande nog till slut eniga om att fortsätta med vårt Fältslag. Vi var också eniga om att för att tävlingen ska kunna leva vidare så behöver vi

  • få in fler funktionärer till organisationens olika delar
  • ett centralt förbund som ser till att ta tag i fältskyttet*
  • skyttar som skjuter vår tävling

* Vi ser en av förbundets viktigaste uppgifter i att upprätta och samordna en tävlingskalender. En uppdaterad kalender är givetvis viktig för att tävlande ska kunna planera sin säsong. Av lika stort värde för arrangerande föreningar är att man kan föra en dialog med en motpart som vet vilka tävlingar som arrangeras när och var så att man kan undvika att "konkurrera" om skyttar på närliggande orter (som inte nödvändigtvis ligger inom samma disktrikt!).

Uppdaterad
2009-11-22 18:59
Skribent
Andreas Sveningsson
Burseryds SkF - Skyttesport
Andreas Sveningsson, Betarp, Dalsberg
33026 Burseryd
Telefon: 0371-50443
E-post: [saknas] Information

TEST HÖGER