Johan Walldén springer 1500 m vid inomhuslandskampen i norska Steinkjer och han linleder därmed sin fjärde landslagssäsong som senior. Årsdebuten i Wien gav mersmak och nu jagar Johan magiska 3.42,00 – d v s kvalgränsen till Inne-VM. Samtliga tre länder har liknande ambitioner och därför kommer landskampen att innehålla ”harar”. Ett upplägg som vissa personer inte gillar men som Johan och de övriga svenska löparna stöder.
Förhandsfavorit på 1500 m är den unge norrmannen Henrik Ingebrigtsen, född 1991. Henrik har så fina personliga rekord som 3.44,01 inne och 3.38,61 utomhus. Precis som Johan siktar han på att klara IVM-kravet. Även finske ettan, Tommy Sundell, har pers på samma nivå som Johan Walldén.
Andre svensk på 1500 m är en gammal bekant till Johan, nämligen Hammarbys Thobias Ekhamre. De två har mötts åtskilliga gånger och de gjorde samtidig debut i seniorernas Finnkamp 2009. Thobias är en smart löpare och har tränat bra i vinter. Däremot har han ännu inte tävlat under inomhussäsongen men när många potentiella kandidater avstår från tävlande får han chansen.
Som vanligt består landslaget av en blandning av nytt och gammalt. Till de riktigt rutinerade hör kulstöterskan Helena Engman (36 år i år) och inte minst längdhopparen Mattias Sunneborn. Mattias avslutade sin karriär, trodde både han och alla andra, efter SM i Gävle 2002. Men suget kom tillbaka och nu blir det comeback i landslaget! Mattias fyller i sommar 42 år men hoppar fortfarande mycket bra. Årsbästa är 7,40 och det kan bli längre!
Av de mest kända svenska friidrottarna hittar vi höjdduon Ebba Jungmark och Emma Green-Tregaro, längdhopparen Michel Tornéus, 400-stjärnskottet Moa Hjelmer och längdhoppande Carolina Klüft. Carro gjorde en överraskande svag längddebut i veckan och behöver nu positiva formbesked. Bland de yngsta bör man hålla ögonen öppna för 17-åriga trestegshopparna Khaddi Sagnia, Lynn Johnson och Simon Karlén.
Vinterns SM-tävlande inleds med veteranernas SM som genomförs i Huddinge. Fyra gästrikeklubbar finns på plats. Vi i Gefle IF har Stefan Fougman som vårt största hopp, Stefan deltar i M55 höjd där han är favorit. Vi kan även hoppad pä Fred Stenberg (M40 kula och vikt), Fredrik Persson (M40 höjd), Toni Lindkvist (M55 stav) och Pentti Kuusisto (M 60 kula och vikt).
I Stockholm genomförs jättetävlingen Hammarbyspelen, sista mönstringen innan SM nästa helg. En ganska stor andel av Gefle IF:s toppaktiva seniorer och juniorer tävlar med sikte på årsbästan och personliga rekord. BLan de de hetaste namnen märks Angelica Ström, Betty Strandberg, Fanny Anonsen, Josefin Palm, Sandra Törnros, Erik Martinsson, Hannes Gidlöf, Sofia Nilsson, Emmy Olson, Caroline Andersson och ytterligare några.
Dessutom genomför våra aktiva födda 1997-2000 ett läger i Stockholm, kombinerat med tävlande. Där kommer det att rasa in personliga rekord.