Regler U17 2012
På mötet den 18/2/2012 kom Junior u17 fram till en ändring i reglerna.
Följande regler gäller.
Alla spelare och tränare ska komma i tid till träningen och vara klar att börja träna på utsatt tid.
Bryter man mot detta kommer en kollektivt bestraffning att utdelas.
Alla spelare ska använda fullständig utrustning (axelskydd, hjälm, tandskydd & byxpaket) på träningarna om inte annat har bestämts sedan tidigare.
Har man inte detta så kommer ett individuellt straff att utdelas.
Alla spelare ska lyssna vid genomgångar eller när tränarna säger något. Pratar man i gruppen och inte lyssnar, kommer ett kollektivt straff att utdelas.
Vid övningar med bollar springer vi alltid in och ger bollen till den som har ansvar för dem. Vi kastar inte in den. Gör man detta, kommer ett kollektivt straff att utdelas.
Om man behöver lämna övningen eller planen säger man alltid till en tränare. Gör man inte detta så kommer ett kollektivt straff att utdelas.
Vad straffen innebär kommer tränarna att bestämma vid varje enskilt tillfälle.