Jag hade ganska stora förhoppningar på årets stångebroslag.
Eftersom undertecknad bara kört vartannat år p.g.a diverse skador vartannat år så har man aldrig blivit "sedad" men i år hade jag fått plats i tredje startled och det verkade ju riktigt bra. Men den här dagen var aldrig "min", kändes aldrig riktigt bra, svårt å ta på men kände inte rätt laddning och var lite slö i kroppen, tänkte att det
blir nog bättre när det kommer igång, men innan vi kom igång så skulle ju förhållandena ändras radikalt. Någon timma föra start så kom det en regnskur och alla som kört stångebro när det kommit regn vet ju vad det innebär.
Var inte så orolig för det före start för det var likadant 2009 och tyckte
då att det gick ok då men i år tyckte jag det var värre trots något mindre nedebörd.
Strax före start kändes det inte speciellt bra, det var kvavt å dålig luft å jag kände mig inte speciellt pigg men snart var det dags å dra iväg.
3:e startled ja, till vilken nytta?
Kom iväg på 3:e kicken, så gick den starten, men väl i startkurvan och därefter var det riktigt skitigt och alla tycktes stå still så det var bara å lägga sig i en kant å dra så på start å målrakan låg jag 51:a enligt serviceteamet (Ribnert och Löfving), så det var ju ok. Det var grymt skitigt men första varvet gick ändå hyffsat.
Vid varvningen fick jag nya glasögon och handskar å det kändes ganska bra men
en bit in på andra varvet tog jag slut, blev riktigt trött och banan var sämre än på första varvet, det var snorhalt, har man inte kört stångebro vid dessa förhållanden så går det nog inte förstå hur halt å jävligt det blir, jag tyckte att jag stod still i spåret men konstigt nog så körde jag om en hel del som hade det ännu värre, jag var trött men det blev inte värre å kände väl att runt ska jag nog komma men det kommer ta tid. Det stod cyklar å folk överallt, dom låg brevid spåret å pusta å satt på cyklar i spåret, ja dom hade det värre än mig.
Servade efter två varv, lite soppa i biken, en banan och ny utstyrsel, kom iväg och det kändes väl ok, i mål ska jag komma men en bra placering kan vi glömma. Men trots allt körde jag fortfarande om många men efter en stund kom jag på att nästan alla stod still, jo dom stod still. körde faktiskt om en del
som rullade oxå men spåret var nu riktigt urselt, halt var det fortfarande, helt sjukt, kan bara jämföra med is utan dubb, inget fäste alls förutom på stenhällarna som denna dag bjöd på bästa åkningen. Jag hade korv i och var inte så noga med var jag satte hjulet utan körde bara rätt på å det small ta mig tusan i både fäljar å ram så jag trodde det skulle stanna flera gånger men jag fokusera bara på å komma fram å spårvalet fick komma i andra hand.
Det lyckades och jag fullföljde tre varv å gick i mål efter 2 timmar å 54 minuter, jösses det tog sin lilla tid, trodde ju inte detta skulle räcka så långt men det blev plats 40 och det får nog anses som godkänt och bättre än jag hoppats på men det var så tufft så fler än undertecknad hade ju naturligtvis stora problem, var överhuvudtaget inte många som klara av 3 varv utan stora flertalet kom bara 2 varv och det var nog många som klev av helt å hållet. Synd att banan inte tål regn för när den är torr är det riktigt kul, så inte denna gång 2011.
Har nu tvättat båge å kläder ungefär lika lång tid som racet pågick men nu får GasGasen lite vila, men en bit in på semestern tar vi tag it igen.
Kitton