Matchen mot RIG C vanns med 3-1 (25-22, 19-25, 25-19, 25-22).
Det började bra och vi tog snabbt en stor ledning. Tyvärr för vår del gick det kanske för lätt för helt plötsligt började vi slarva och gav RIG väldigt många poäng genom att göra egna misstag.
Vi kämpade hela matchen med att hålla nere våra egna misstag men vissa matcher så vill det sig inte riktigt. Det är väldigt lätt att frustration sprider sig och att ett enkelt problem leder till ett annat.
Viktigt att ta med sig från denna matchen är att vi kan vinna även om vi inte presterar på topp och att man alltid skall ha fokus på dom saker man själv kan påverka.
En annan positiv sak är att vi när vi spelar som bäst spelar riktigt bra och då dominerar vi matchen.
Ny match på söndag den 9/11, denna gången är det Orion som står för motståndet. Observera att matchen spelas i Lunbystrand på Hisingen och att starttiden är 17.00.
Ses på Hisingen på söndag!