Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsryttarnas resultat


Skicka in dina resultat till This is a mailto link!

 

100725 Lokal hopptävling Ockelbo RF
Frida Söderlund - Minigårdens Duchess LC två faser 0+0 fel 1:a
LB två faser 0+0 fel 1:a

Frida vann även meeting priset i kategori C. Grattis!

 

100724 Lokal hopptävling Folkärna RS

Frida Söderlund - Minigårdens Duchess LC+5 två faser 0+0 fel och en tredje plats

 

100710 Regional hopptävling , Ludvika Ridklubb

Frida Söderlund - Minigårdens Duchess LC två faser. 0+0 fel 1:a och
LB två faser. 0+0 fel 1:a

 

100613 Lokal Hopp Ponny Svärdsjö Ridklubb 

Klass 1B HOPPNING kat.B:0.60m (Lätt D), AVD. A, BEDÖMNING Clear Round

Plac.

Ryttare

Häst

Fel

Tid

* 1

FANNY BACK, Svärdsjö RK

ALLGUNNENS TROFEE

0

64.00

* 1

EVELINA ÖSTBERG, Svärdsjö RK

STAR

0

66.20


Klass 1C HOPPNING kat.C:0.70m (Lätt D), AVD. A, BEDÖMNING Clear Round

Plac.

Ryttare

Häst

Fel

Tid

* 1

JENNY ÅSENLUND, Svärdsjö RK

LINUS

0

69.80

* 1

JENNIE ERIKJANS, Svärdsjö RK

SVENNIS

0

54.30

* 1

EMMA ÅKERSTRÖM, Svärdsjö RK

JUSTIN

0

50.10


Klass 1D HOPPNING kat.D:0.80m (Lätt D), AVD. A, BEDÖMNING Clear Round

Plac.

Ryttare

Häst

Fel

Tid

* 1

FRIDA SÖDERLUND, Svärdsjö RK

SMARAGD

0

59.70


Klass 2B HOPPNING kat.B:0.70m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac.

Ryttare

Häst

Fel

Tid

9

AMANDA LUNDBERG, Svärdsjö RK

MICHEL

4

68.70

12

FANNY BACK, Svärdsjö RK

ALLGUNNENS TROFEE

Ute



Klass 2C HOPPNING kat.C:0.80m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac.

Ryttare

Häst

Fel

Tid

* 1

FRIDA SÖDERLUND, Svärdsjö RK

MINIGÅRDENS DUCHESS

0 + 0

22.40

* 2

EMMA NILSSON, Svärdsjö RK

ROCKET

0 + 0

24.50

* 5

FANNY BACK, Svärdsjö RK

OGIEN

0 + 0

29.00

12

EMMA ÅKERSTRÖM, Svärdsjö RK

JUSTIN

4

55.40

13

JENNIE ERIKJANS, Svärdsjö RK

SVENNIS

4

61.10


Klass 2C HOPPNING kat.C:0.80m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A

Plac.

Ryttare

Häst

Fel

Tid

3

JENNY ÅSENLUND, Svärdsjö RK

LINUS

8

70.70


Klass 2D HOPPNING kat.D:0.90m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac.

Ryttare

Häst

Fel

Tid

* 6

VIKTORIA EDH, Svärdsjö RK

MAYFLOWER

0 + 0

28.70

19

JOSEFINE SÖDERLUND, Svärdsjö RK

TEGOC

8

68.10


Klass 3B HOPPNING kat.B:0.80m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac.

Ryttare

Häst

Fel

Tid

3

AMANDA LUNDBERG, Svärdsjö RK

MICHEL

0 + 0

31.90


Klass 3C HOPPNING kat.C:0.90m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac.

Ryttare

Häst

Fel

Tid

* 1

EMMA NILSSON, Svärdsjö RK

ROCKET

0 + 0

28.80

5

FRIDA SÖDERLUND, Svärdsjö RK

MINIGÅRDENS DUCHESS

0 + 4

25.90


Klass 3C HOPPNING kat.C:0.90m (Lätt B), AVD. B, BEDÖMNING A

Plac.

Ryttare

Häst

Fel

Tid

* 1

FANNY BACK, Svärdsjö RK

OGIEN

Ute


 

100512 Lokal Hopp Häst Svärdsjö Ridklubb 

Caroline Forss - Walther, felfri i 0,90m bed clear round och dubbelnolla och en 4:e placering i 1,00m bed två faser A:0, A:0!

Jelena Erikjans - Supernova Girl, felfri i 0,80m bed clear round!

Josefine Wallin - Chaplin, felfri i 0,90m bed clear round!

Erica Eriksson - Quattro E, 4 fel i 0,80m bed clear round och felfri i 0,90m bed clear round!

Amanda Dufvenberg - Warranty, felfri i 0,90m bed clear round och 14 fel i 1,00m bed två faser A:0, A:0.

Jenny Åsenlund - Attitude, 6 fel i 0,80m bed clear round.

Jenny Åsenlund - Canache, 11 fel i 0,90m bed clear round

 

100605 Lokal Hopp Svärdsjö Ridklubb

Jennie Erikjans - Svennis, felfri i 0,60m och 0,70m bed clear round!

Maja Alm - Trueffel (Tryffel), felfri i 0,60m och 0,70m bed clear round!

Erica Eriksson - Quattro E, felfri i 0,70m bed clear round och 1:a placering i 0,80m bed två faser A+A!

Johanna Wilander - Smaragd, utesluten i 0,60m bed clear round men felfri i 0,70m bed clear round!

Sara Bruhn - Justin, 1 fel i 0,50m bed clear round!

Jennie Engblom - Sky High, 2 fel i 0,50m bed clear round och utesluten i 0,60m bed clear round.

Emma Alm - Pacific Crown, 18 fel i 0,50m bed clear round och 1 fel i 0,60m bed clear round.

Evelina Östberg - Star, felfri i 0,60m bed clear round!

Sara Johansson - Kastor Troy utesluten i 0,70m bed clear round och utesluten i 0,80m bed två faser A+A.

Amanda Lundberg - Taras Bravad, utesluten i 0,50m och 0,60m bed clear round.

 

100516 Lokal Hopp Insjöns Ridklubb

Tack Frida för alla fina bilder! 

Frida Söderlund - Minigårdens Duchess, 1:a placering i LB två faser och 2:a placering i LC två faser!

Foto: Frida Söderlund

 

Amanda Lundberg - Michel, 1:a placering i LB två faser och 2:a placering i LC två faser!

Foto: Frida Söderlund

 

Emma Nilsson - Rocket, 1:a placering i LC två faser och precis utanför "pallen" med en tredjeplats (4 fel) i LB två faser. 

Foto: Frida Söderlund

 

Fanny Back - Ogien, 4:e plats precis utanför placering i LC två faser med 0+4 fel och en 5:e plats i LC stilhoppning med 48 poäng.

Foto: Frida Söderlund

 

Emma Åkerström - Justin, 1:a placering i LD bed A!

Foto: Frida Söderlund

 

Fanny Back - Oden (Algunnens Trofée) 1:a placering i LD bed A!

Foto: Frida Söderlund

 

Evelina Östberg - Star, 1:a placering i LD bed A!

Foto: Frida Söderlund

 

Emma Åkerström - Svedens Nejlika, 8:e plats i LD bed A!

Foto: Frida Söderlund 

 

Övriga deltagare:

Jelena Erikjans - Svennis, 4:e plats i LC stilhoppning med 51,5 poäng.

Jennie Erikjans - Svennis (utesl.)

 

100515 Lokal Hopp Insjöns Ridklubb 

Amanda Dufvenberg - Warranty, Clear round i 0,90m (LD) och 4 fel i 1,00m!

Caroline Forss - Walther, 4 fel i 0,90m och dubbelnolla i 1,00m vilket gav en 4:e placering!

 

100509 Lokal hopp Leksands RK
Frida Söderlund - Minigårdens Duchess, LC två faser 1:a
 

100417 Lokal hopp Älvdalens RK
Frida Söderlund - Minigårdens Duchess, Valfri höjd 80cm clearund (felfri). LC två faser 1:a
 
100404 Lokal Dressyr Hofors Ridsällskap

Fanny Back - Algunnens Trofée (Oden) 2 placering i LC:1 med 168 poäng 62,22%, 1 placering i LB:1 med 165 poäng 56,90 %

Olivia Lundberg - Taras Bravad LC:1, 156 p 57.78%

Silje Forssén - Wänga Ivanhoe LC:1, 149 p 55.19%

Jelena Erikjans - Svennis LC:1, 178 p 65,93% samt LB:1 158 p 54.48%

Bra jobbat tjejer!

 

100321 Lokal hopp Falu RS/Svedens PK
Frida Söderlund - Minigårdens Duchess, LC två faser 3:a
Josefine Söderlund - Tegoc, LC två faser 1:a 

 

100314 Lokal Dressyr Svärdsjö

Caroline Forss - Walther 2:a placering i LC:2 med 189 p (67,5%) och 3:e placering i LB:1 med 203 p (70%!).

Jenny Åsenlund - Capati 3:e placering i LC:2 med 174 p (62,14%) och 4:e placering i LB:1 med 190 p (65,52%).

Övriga resultat:

Amanda Dufvenberg - Warranty 135 p (48,21%) i LC:2 samt 147 p (50,69%) i LB:1.

 

100313 Lokal Dressyr Svärdsjö

Jelena Erikjans - Svennis, 2:a placering i LB på 65,17%! (LC på 61,43%.)
Övriga resultat:
Fanny Back - Oden (Allgunnens Trofee) 60,00% i LB och 63,10% i LB
Olivia Lundberg - Taras Bravad 50,00% i LC
Johanna Kihlström - Simberg Highlight 49,64% i LC och 50,69% i LB
Sara Johansson - Kastor Troy 57,59% i LB

 

091024 Lokal hopp Falu RK

Frida Söderlund - Minigårdens Duchess, 2:a placering i LC stilhoppning och 1:a placering i LC två faser! Bra jobbat Frida!

 

091018 Lokal hopp Svärdsjö RK

Amanda Dufvenberg - Tintin, clearround i 0.80m

Jonna Blom - Warranty, clearround i 0.80m och 4 fel i 0.90m

Hanna Linder - Supernova Girl, clearround i 0.90m och clearround i 0.80m

Caroline Forss - Walther, clearround i 0.80m och 4 fel i 0.90m

Jenny Åsenlund - Capati 4 fel i 0.90m och 8 fel i 0.80m

Jenny Åsenlund - Canache 4 fel i 0.90m

 

 

091017 Lokal hopp Svärdsjö RK

Emma Nilsson - Delphi, clearround i LD

Jenny Åsenlund - Linus, clearround i LD

Frida Söderlund - Minigårdens Duchess, 1:a placering i LC och clearround i LD

Johanna Kihlström - Simberg Highlight, clearround i LD

Caroline Rosman - Tryffel, clearround i LD

Caroline Rosman - Lajban, clearround i LD

Amanda Lundberg - Michel, 3:e placering i LC

Frida Söderlund - Star, 3:e placering i LB och 4:e placering i LC

Caroline Forss - Logi fra Kokholm1, 3:e placering i LC

Evelina Larsson - Naxos, 6:e placering i LC

 

Övriga tävlande denna dag var även:

Emma Åkerström - Svedens Nejlika

Jelena Erikjans - Svennis

Paula Jonsson - Kittie

Emma Nilsson - Rocket

Josefine Söderlund - Tegoc

 

091011 Lokal hopp Svedens PK

Emma Nilsson - Rocket, 1:a placering LC, 3:e placering LB

Frida Söderlund - Star, 2:a placering LC, 2:a placering LB

 

091010 Lokal dressyr Borlänge RS

Paula Jonsson hade en lyckad tävlingsdag och tog en 3:e placering i LB:1 och vann LA:1 på sin nya ponny Kittie!

 

090913 Lokal hopp Vansbro RS

Frida Söderlund - Minigårdens Duchess, Clearround LD, 1:a plats i LC två faser 

 

090802 Regional hopp Folkärna RS

Josefine Söderlund – Tegoc, 3:e placering, LA (Ackumulator)

Emma Nilsson - Rocket, 1:a placering, LB (två faser)

Viktoria Edh - Mayflower, 4:e placering, LB (två faser)

 

090801 Lokal hopp Ovansjöspelen

Jelena Erikjans - Svennis, Clearround, LD

 

090731 Lokal hopp Folkärna RS

Caroline Forss - Logi fra Kokholm1, 1:a placering, LC (två faser)

och Clearround, LD

  

090712 Regional hopp Hofors Ridsällskap

Josefine Söderlund – Tegoc, 3:e placering, LA (A:0) 

 

090703 Lokal hoppmeeting Storbyns Ryttare

Caroline Forss - Logi fra Kokholm1, 5:e placering, LC (två faser)

och Clearround, LD

 

090627, Lokal hopp Söderhamnsortens Ryttarförening

Amanda Lundberg - Michel, Clearround, LD

 

090531, Lokal hopp Svärdsjö Ridklubb

Frida Söderlund – Star, 4:e placering, LC (stilhoppning) och 1:a placering, LB (två faser)

Josefine Söderlund – Tegoc, 1:a placering, LB (två faser) 

Josefine Söderlund – Minigårdens Duchess, 1:a placering, LB (två faser)

Amanda Lundberg - Michel, Clearround, LD och 1:a placering, LC (stilhoppning)

Viktoria Edh - Mayflower, Clearround, LD och 2:a placering, LC (stilhoppning)

Emma Nilsson - Delphi, Clearround, LD

Emma Nilsson - Rocket, 1:a placering, LC (stilhoppning) och 2:a placering, LB (två faser)

Caroline Forss - Logi fra Kokholm1, Clearround, LD

Fanny Back - Ogien, Clearround, LD och 1:a placering i LC avd. B (bed. A)

Jelena Erikjans - Svennis, Clearround, LD

Paula Jonsson - Zasha, Clearround, LD

Johanna Kihlström - Smaragd, Clearround, LD 

 

090517, Lokal hopp Leksands Ridklubb

Emma Nilsson - Rocket, 1:a placering, LC+5cm

Frida Söderlund – Star, 2:a placering, LC+5cm

Johanna Good - Spirit of Dito, 5:e placering, LC+cm

Caroline Forss - Logi fra Kokholm1, Clearround LD

 

090502, Lokal hopp Insjöns Ridklubb

Emma Nilsson - Rocket, 1:a placering LC

 

090501, Regional hopp Mora Ridklubb

Josefine Söderlund – Minigårdens Duchess, 5:e placering, LB (två faser) och 12:e placering i LA (A:0)

 

090419, Lokal hopp Kilafors RK

Frida Söderlund – Star, Clearround, LD och 4:e placering, LC

 

090228, Lokal hopp Falu Ridklubb

Amanda Lundberg - Michel, Clearround, LD

Emma Nilsson - Rocket, 1:a placerad i LB

 

090124, Regional hopp Avesta Ridklubb

Frida Söderlund – Star, 2:a placering, LB

 

Uppdaterad: 2010-08-23 15:48
Skribent: Britta Forsling

 

 

Telefontid: Måndag, Onsdag, Torsdag, Fredag 15.00 - 15.30

Tisdag 14.30-15.00 på telefon 0246-10137

 

  • Det är ordinarie ridlektioner alla vardagar utom de som är röda. Vi rider alltså som vanligt både på sport och påsklov förutom de dagar som är röda.
  • Vårterminen 2014 pågår fram t.om. Onsdag 18/6 v. 25

Falu kommun

 

 utmärkt förening

 

 

 

 

 

Postadress:
Svärdsjö RK - Ridsport
Boränget 30
79023 Svärdsjö

Kontakt:
Tel: 0246-10137, 0246-51291
Fax: 0246-51291
E-post: This is a mailto link

Se all info