Hoppa till sidans innehåll

2014


26 aug Haparanda OK                 resultat och sträcktider

  5 sep Alatornion Pirkat              resultat        sträcktider

12 sep Suunta 2000                    resultat        sträcktider

19 sep Övertorneå IF                  resultat        sträcktider

26 sep Seskarö IF                       resultat        sträcktider          artikel i HB

 

Poängberäkning - ettan får 8p, tvåan 6p, trean 5p, fyran 4p osv. sjuan och alla godkända får 1p. Vid lika totalpoäng, avgör bästa etappresultat.

Poängställning (fyra av bästa resultaten räknas)

 

Långa banan

HOK  

AlPi  

S2000

  ÖIF

 SIF

    tot

Teemu Niskanen, OH   8 8  8    24
Antti Kalapudas, AlPi   8    6 1   4     1   19
Markus Pessa, AlPi   4 5 5  1  15
Jani Harju, PePo 3 1 1 6 4 14
Arto Vilppola, PePo
  3  6   3   1  13

  

   
Lars Lundkvist, SIF 4       8 12
Ingvar Isaksson, SIF   5 1  1    7
Marcus Lahtinen, AlPi 1 1 4   1 7
Markko Vapa, OH 6         6
Arttu Taulavuori, AlPi


   6  6
             
Svante Larsson, OKV 1 2     3 6
Matti Oikarinen, AlPi 1   2 2 1 6
Taneli Pantsar, PePo   5           5
Tuomas Virtala S 2000         5 5
Ville Väkeväinen, LänRa
 2   1      1    5
             
Juho Korpi, LänRa  
   2  5
Risto Luodonpää, AlPi 1  1     1  4
Heikki Ikonen, S-2000        1  2
Pekka Aho, AlPi           2
Jarkko Hasu, S-2000   1       1
             
Veijo Nurmikumpu, S-2000     1     1
Tero Taulavuori, AlPi     1     1
Heikki Korpi, OH     1     1
Reino Kurkela, OH     1     1
Mikko Rapo, RoLa     1     1
             
Jani Prykäri, S-2000     1     1
Bo Svedlund, HOK           1  1
              
Mellanbanan herrar            
Ari Korteniemi, PePo   5 6 8  6  25
Håkan Tholerud, ÖIF 3 4 2 6 8 21
Jan Lindelöf, SIF 4 8 1  2   5  19
Tapani Heikkuri, AlPi  6 3 1 5  3  17
Markku Oikarinen, AlPi  8   1   3   1   4   16
             
Lauri Mustonen, AlPi    1   6   1     2  10
Roger Westin, SIF  5   2  1  1   1     9
Arttu Taulavuori, AlPi
    8      8
Paavo Holster, OH     4 4   8
Torikka Kullervo, KarihKa     5     5

           
Petri Hannila, LänRa   1 1 3   5
Bo Svedlund, HOK 2    1   1   4
Kjell Henriksson, SIF   1 1    1  3
Arto Vilppola, PePo 1         1
Esko Pirkonen, AlPi 1         1
             
Ari Korhonen, S-2000
    1      1
Jukka Korpela   1       1
Olle Dalhägg, ÖIF         1    1
              
Mellanbanan damer            
Veera Korteniemi, PePo   8 5 8  6 27
Kristina Tholerud, ÖIF 6 6  6      8  26
Helena Lundkvist, OKV  8        5 13
Tarja Taulavuori, AlPi     8    4  12
Rebecka Tholerud, ÖIF           5
             
Kii Korhonen, OH      4     4
Johanna Lundkvist, OKV          3 3
             
Korta banan herrar             
Jens Westin, SIF   8  1       17
Aaro Ylimaula, AlPi     8  8    16
Hans Rahkola, HOK          8 8
Karl-Erik Nyström, SIF          6 6
Lars-Peter Isaksson, SOK     6     6
             
Niilo Partanen, AlPi 6         6
Åke Ersson, ÖIF        6   6
Leevi Partanen, AlPi 5         5
Sakari Särkinen, S-2000     5     5
Reino Ruotsalainen, OH     4     4

           
Korta banan damer             
Venla Taulavuori   8  8      8  24
Anni  Taulavuori   6      5 11
Sofia Lundkvist, OKV          6 6
Nina Frant, Johanna Kulju S-2000       6        6
Uppdaterad: 07 JUN 2016 19:52 Skribent: Jan Lindelöf
Epost: This is a mailto link

eventor

   

World of O - internationella O-nyheter mm

BikeRay (550x60)

 

Letro Sport webb-butik allt för orientering

olspecialisten 

 

 

 

 

  

 

 

 

Postadress:
Seskarö IF - Orientering
Orienteringssektionen, Allévägen 2
95394 Seskarö

Kontakt:
Tel: 0727107228
E-post: This is a mailto link

Se all info