ÖstraNatt Seskaröetappen 24 aug 2012

Sträcktider

EOS (Elektroniskt Orienterings System) Hektor Systems www.hektor.se Utskriftsdatum: 2012-08-25 00:21:18


KORTA      Bana 2810 m   


Plac

Löpare

Sluttid

Starttid

1-61

2-63

3-65

4-79

5-80

6-81

7-71

8-70

9-100

M-249

 

1

Arttu Taulavuori

23.17

21:32

2.17

3.23

7.16

8.43

13.08

17.05

19.44

21.28

22.48

23.17

Alatornion Pirkat

2.17

1.06

3.53

1.27

4.25

3.57

2.39

1.44

1.20

0.29

 

2

Esko Pirkonen

27.46

21:48

2.04

4.10

8.09

10.15

13.59

18.56

23.01

25.18

27.06

27.46

Alatornion Pirkat

2.04

2.06

3.59

2.06

3.44

4.57

4.05

2.17

1.48

0.40

 

3

Rebecka Tholerud

29.33

21:42

1.41

3.27

9.00

10.58

14.55

19.58

23.23

27.14

29.03

29.33

Övertorneå IF

1.41

1.46

5.33

1.58

3.57

5.03

3.25

3.51

1.49

0.30

 

4

Johanna Lundkvist

37.02

21:30

2.06

4.18

9.27

12.18

16.09

28.16

31.50

34.14

36.24

37.02

OK Vargen

2.06

2.12

5.09

2.51

3.51

12.07

3.34

2.24

2.10

0.38

 

5

Venla Taulavuori

37.32

21:40

2.28

4.26

10.55

13.49

18.44

26.35

32.15

35.22

36.54

37.32

Alatornion Pirkat

2.28

1.58

6.29

2.54

4.55

7.51

5.40

3.07

1.32

0.38

 

6

Kristina Tholerud

37.37

21:34

2.03

4.15

9.07

13.11

21.02

26.49

31.13

35.23

37.06

37.37

Övertorneå IF

2.03

2.12

4.52

4.04

7.51

5.47

4.24

4.10

1.43

0.31

 

7

Sofia Lundkvist

57.18

21:38

2.21

4.49

13.13

20.50

27.12

38.28

47.57

53.38

56.34

57.18

OK Vargen

2.21

2.28

8.24

7.37

6.22

11.16

9.29

5.41

2.56

0.44

 

8

Birgit Lundkvist

57.56

21:46

2.29

4.58

13.12

20.41

27.04

38.28

47.48

53.27

56.42

57.56

OK Vargen

2.29

2.29

8.14

7.29

6.23

11.24

9.20

5.39

3.15

1.14

 

9

Oili Holopainen

69.27

21:44

4.26

8.14

21.18

27.36

38.19

51.06

60.53

66.02

68.50

69.27

S-2000

4.26

3.48

13.04

6.18

10.43

12.47

9.47

5.09

2.48

0.37

 

10

Ilpo Holopainen

70.34

21:36

4.36

7.56

21.35

28.04

39.02

51.13

61.02

65.59

69.47

70.34

S-2000

4.36

3.20

13.39

6.29

10.58

12.11

9.49

4.57

3.48

0.47

 

EjG

Fredrik Bodén

32.52

22:04

2.49

4.29

7.49

10.02

18.21

22.32

28.18

30.28

32.52

Umeå OK

2.49

1.40

3.20

2.13

8.19

4.11

5.46

2.10

2.24

 


LÅNGA      Bana 5350 m   


Plac

Löpare

Sluttid

Starttid

1-64

2-79

3-74

4-76

5-75

6-77

7-78

8-133

9-73

10-131

11-132

12-69

13-70

14-100

M-249

 

1

Teemu Niskanen

37.46

21:30

3.51

5.53

10.02

12.19

14.37

20.44

21.36

26.39

27.57

31.37

33.16

34.32

36.00

37.13

37.46

Ounasvaaran H

3.51

2.02

4.09

2.17

2.18

6.07

0.52

5.03

1.18

3.40

1.39

1.16

1.28

1.13

0.33

 

2

Fredrik Norman

42.59

21:54

3.43

5.50

7.23

9.38

11.40

22.35

23.23

28.50

30.13

36.28

38.15

39.32

41.11

42.29

42.59

Leksands OK

3.43

2.07

1.33

2.15

2.02

10.55

0.48

5.27

1.23

6.15

1.47

1.17

1.39

1.18

0.30

 

3

Nils Henriksson

45.17

21:32

3.30

6.28

8.09

11.15

14.05

22.40

23.40

32.28

34.00

37.02

39.19

41.04

43.15

44.46

45.17

Seskarö IF

3.30

2.58

1.41

3.06

2.50

8.35

1.00

8.48

1.32

3.02

2.17

1.45

2.11

1.31

0.31

 

4

Antti Kalapudas

47.24

21:46

3.25

5.44

7.19

9.42

11.58

19.01

20.18

26.09

27.30

38.48

40.53

43.02

45.33

46.53

47.24

Alatornion Pirkat

3.25

2.19

1.35

2.23

2.16

7.03

1.17

5.51

1.21

11.18

2.05

2.09

2.31

1.20

0.31

 

5

Lars Lundkvist

51.05

21:56

3.07

5.14

6.55

19.56

22.46

29.46

30.45

37.35

38.52

42.11

45.16

47.08

49.07

50.32

51.05

Seskarö IF

3.07

2.07

1.41

13.01

2.50

7.00

0.59

6.50

1.17

3.19

3.05

1.52

1.59

1.25

0.33

 

6

Svante Larsson

51.48

21:42

4.12

8.21

10.15

12.40

15.54

23.56

24.54

34.18

35.47

41.29

44.05

47.16

49.44

51.18

51.48

OK Vargen

4.12

4.09

1.54

2.25

3.14

8.02

0.58

9.24

1.29

5.42

2.36

3.11

2.28

1.34

0.30

 

7

David Pessa

52.05

21:58

3.07

5.19

6.45

10.34

13.01

32.05

32.48

39.51

40.51

43.18

45.05

48.24

50.26

51.39

52.05

Haparanda OK

3.07

2.12

1.26

3.49

2.27

19.04

0.43

7.03

1.00

2.27

1.47

3.19

2.02

1.13

0.26

 

8

Tero Taulavuori

53.26

21:36

3.08

6.05

10.13

12.47

14.42

21.48

22.42

29.24

30.44

43.32

45.39

47.15

51.22

52.50

53.26

Alatornion Pirkat

3.08

2.57

4.08

2.34

1.55

7.06

0.54

6.42

1.20

12.48

2.07

1.36

4.07

1.28

0.36

 

9

Risto Luodonpää

56.42

22:00

4.55

7.36

9.56

13.45

16.34

24.50

26.00

37.57

39.08

42.07

46.43

50.06

54.31

56.04

56.42

Alatornion Pirkat

4.55

2.41

2.20

3.49

2.49

8.16

1.10

11.57

1.11

2.59

4.36

3.23

4.25

1.33

0.38

 

10

Elis Franze'n

57.15

21:48

2.56

5.40

7.13

10.25

13.01

30.49

32.02

38.06

43.51

46.41

48.48

52.15

55.09

56.37

57.15

Haparanda OK

2.56

2.44

1.33

3.12

2.36

17.48

1.13

6.04

5.45

2.50

2.07

3.27

2.54

1.28

0.38

 

11

Victor Henriksson

57.30

21:44

5.29

7.59

9.48

12.25

15.31

25.36

26.53

36.44

38.29

46.48

49.47

51.56

55.25

57.07

57.30

Seskarö IF

5.29

2.30

1.49

2.37

3.06

10.05

1.17

9.51

1.45

8.19

2.59

2.09

3.29

1.42

0.23

 

12

Janne Ylimaula

58.31

21:52

4.49

7.53

9.30

11.59

17.00

32.31

33.58

41.19

42.49

46.24

51.13

54.40

56.37

57.59

58.31

Alatornion Pirkat

4.49

3.04

1.37

2.29

5.01

15.31

1.27

7.21

1.30

3.35

4.49

3.27

1.57

1.22

0.32

 

13

Heikki Ikonen

59.33

21:34

5.09

8.22

10.27

14.22

19.38

30.07

31.10

39.17

40.53

49.18

52.40

55.19

57.25

58.58

59.33

S-2000

5.09

3.13

2.05

3.55

5.16

10.29

1.03

8.07

1.36

8.25

3.22

2.39

2.06

1.33

0.35

 

14

Ville Väkeväinen

61.51

22:02

4.30

8.39

12.06

16.15

19.49

29.14

35.44

45.28

47.03

52.11

54.31

56.30

60.04

61.23

61.51

LänRa

4.30

4.09

3.27

4.09

3.34

9.25

6.30

9.44

1.35

5.08

2.20

1.59

3.34

1.19

0.28

 

15

Esbjörn Nyström

109.59

21:50

6.07

10.12

12.56

35.43

39.43

58.12

59.27

74.32

76.42

92.39

99.18

104.36

107.31

109.23

109.59

Seskarö IF

6.07

4.05

2.44

22.47

4.00

18.29

1.15

15.05

2.10

15.57

6.39

5.18

2.55

1.52

0.36

 

EjG

Matts Engvall

35.31

21:40

7.35

10.36

12.49

16.00

19.37

35.31

Bodens BK

7.35

3.01

2.13

3.11

3.37

15.54

 

Johan Klippmark

EjStart

0.00

Haparanda OK

0.00

 


MELLAN      Bana 4060 m   


Plac

Löpare

Sluttid

Starttid

1-62

2-63

3-79

4-67

5-80

6-77

7-78

8-71

9-72

10-100

M-249

 

1

Jakob Pessa

33.24

21:58

2.19

4.05

9.15

12.01

14.06

21.37

22.36

29.07

31.10

32.55

33.24

Haparanda OK

2.19

1.46

5.10

2.46

2.05

7.31

0.59

6.31

2.03

1.45

0.29

 

2

Arto Vilppola

36.23

21:40

2.05

3.47

7.47

9.56

12.05

22.00

23.08

31.46

34.10

35.48

36.23

Pellon Ponsi

2.05

1.42

4.00

2.09

2.09

9.55

1.08

8.38

2.24

1.38

0.35

 

3

Jyrki Pessa

38.26

21:38

1.58

3.50

8.07

10.07

12.26

23.07

24.26

33.58

36.22

37.53

38.26

Haparanda OK

1.58

1.52

4.17

2.00

2.19

10.41

1.19

9.32

2.24

1.31

0.33

 

4

Marcus Lahtinen

40.14

22:00

3.53

5.52

12.50

14.38

16.49

24.35

25.48

34.41

37.46

39.39

40.14

Alatornion Pirkat

3.53

1.59

6.58

1.48

2.11

7.46

1.13

8.53

3.05

1.53

0.35

 

5

Hans Ylipää

40.46

21:50

3.20

5.15

9.25

11.19

14.16

23.02

24.11

35.50

38.54

40.17

40.46

Seskarö IF

3.20

1.55

4.10

1.54

2.57

8.46

1.09

11.39

3.04

1.23

0.29

 

6

Tore Svedlund

40.56

21:44

2.17

4.21

10.06

12.22

14.35

22.28

23.51

34.56

38.22

40.13

40.56

Seskarö IF

2.17

2.04

5.45

2.16

2.13

7.53

1.23

11.05

3.26

1.51

0.43

 

7

Kjell Sandström

41.13

21:30

2.54

4.50

10.11

12.46

15.14

23.51

26.05

35.33

38.51

40.35

41.13

Bodens BK

2.54

1.56

5.21

2.35

2.28

8.37

2.14

9.28

3.18

1.44

0.38

 

8

Håkan Tholerud

42.21

21:34

2.14

4.52

9.18

11.37

13.52

20.42

21.42

30.42

40.14

41.51

42.21

Övertorneå IF

2.14

2.38

4.26

2.19

2.15

6.50

1.00

9.00

9.32

1.37

0.30

 

9

Markku Oikarinen

43.01

21:42

2.27

4.43

9.31

11.38

13.52

21.27

23.22

32.18

40.28

42.22

43.01

Alatornion Pirkat

2.27

2.16

4.48

2.07

2.14

7.35

1.55

8.56

8.10

1.54

0.39

 

10

Johanna Tholerud

45.10

21:46

3.44

6.17

12.41

14.47

17.23

26.57

28.28

39.34

42.56

44.39

45.10

Umeå OK

3.44

2.33

6.24

2.06

2.36

9.34

1.31

11.06

3.22

1.43

0.31

 

11

Tapani Heikkuri

45.41

21:32

2.58

5.12

10.27

12.53

15.28

25.53

27.04

39.50

42.37

44.52

45.41

Alatornion Pirkat

2.58

2.14

5.15

2.26

2.35

10.25

1.11

12.46

2.47

2.15

0.49

 

12

Ingemar Sandström

46.14

22:02

2.09

4.38

10.40

12.48

15.03

23.46

24.58

39.50

43.28

45.27

46.14

Seskarö IF

2.09

2.29

6.02

2.08

2.15

8.43

1.12

14.52

3.38

1.59

0.47

 

13

Roger Westin

46.34

21:56

2.14

4.22

8.47

10.41

14.07

29.27

30.55

41.02

44.06

46.09

46.34

Seskarö IF

2.14

2.08

4.25

1.54

3.26

15.20

1.28

10.07

3.04

2.03

0.25

 

14

Pekka Aho

48.14

21:52

4.06

6.56

11.32

13.42

16.10

32.40

33.55

42.29

45.23

47.52

48.14

Alatornion Pirkat

4.06

2.50

4.36

2.10

2.28

16.30

1.15

8.34

2.54

2.29

0.22

 

15

Lars Peter Isaksson

48.45

21:54

2.38

5.09

9.28

11.38

14.07

31.38

32.51

42.43

46.08

48.11

48.45

Skellefteå OK

2.38

2.31

4.19

2.10

2.29

17.31

1.13

9.52

3.25

2.03

0.34

 

16

Bo Svedlund

49.35

22:19:39

2.28

4.52

11.20

13.57

16.37

28.49

30.08

42.32

46.24

48.46

49.35

Haparanda OK

2.28

2.24

6.28

2.37

2.40

12.12

1.19

12.24

3.52

2.22

0.49

 

17

Lauri Mustonen

49.57

22:06

3.14

7.09

15.05

18.00

20.25

29.27

31.00

42.20

47.05

49.25

49.57

Alatornion Pirkat

3.14

3.55

7.56

2.55

2.25

9.02

1.33

11.20

4.45

2.20

0.32

 

18

Martti Holopainen

49.59

22:12

2.39

4.34

16.12

18.42

20.57

29.44

31.04

44.03

47.31

49.26

49.59

S-2000

2.39

1.55

11.38

2.30

2.15

8.47

1.20

12.59

3.28

1.55

0.33

 

19

Peter Juntti

54.52

21:48

5.15

7.11

11.47

14.54

17.36

37.31

38.48

48.43

52.01

54.14

54.52

Haparanda OK

5.15

1.56

4.36

3.07

2.42

19.55

1.17

9.55

3.18

2.13

0.38

 

20

Kjell Henriksson

57.26

21:36

2.29

4.53

10.53

14.02

19.02

31.27

34.55

49.52

53.59

56.32

57.26

Seskarö IF

2.29

2.24

6.00

3.09

5.00

12.25

3.28

14.57

4.07

2.33

0.54

 

21

Gösta Klippmark

67.33

22:08

4.40

8.46

16.59

20.10

23.07

35.31

37.49

59.36

64.23

66.46

67.33

Haparanda OK

4.40

4.06

8.13

3.11

2.57

12.24

2.18

21.47

4.47

2.23

0.47

 

22

Karl Erik Nyström

72.25

22:10

3.10

6.53

15.35

20.01

24.19

40.45

43.25

62.22

67.27

71.26

72.25

Seskarö IF

3.10

3.43

8.42

4.26

4.18

16.26

2.40

18.57

5.05

3.59

0.59